Yeni Başlayanlar İçin Özet E-ticaret

20 Şubat 2015
20 Şubat 2015, Yorumlar Yeni Başlayanlar İçin Özet E-ticaret için yorumlar kapalı

yeni_baslayanlar_icin_e_ticaret

Online alışveriş mağazalarının en büyük avantajı yılın 365 günü ve günde 24 saat hizmet verebiliyor olması. Eğer internet sitenizin yazılımı ve teknik alt yapısı sağlam yapılmışsa ve düzenli olarak bakımı yapılıyorsa, online mağazanız aralıksız olarak tüm gün boyunca kullanıcılara hizmet verebilir.

E-ticaret Girişimcilerinin Bilmesi Gereken Temel Kavramlar

Türkçe adıyla “yatırım getirisi” olarak da bilinen ROI, yapılan yatırımın firmaya nasıl geri döndüğü ve ne oranlarda karlılık sağladığı ile ilgilidir. Başka bir deyişle ROI, yatırım dahilinde harcanan miktarı, mevcut kısa vadeli yatırımdan elde edilen kara bölerek ulaşılan sonuçtur.

Sıkça Karıştırılan E-Ticaret Türleri

Tüketiciden tüketiciye, şirketten tüketiciye gibi farklı çeşitleri olan e-ticaret, dilimize B2B, B2C gibi İngilizce’ deki karşılıklarıyla yerleşmiş bulunuyor. Peki günlük hayatımızda neredeyse sürekli konuştuğumuz bu kısaltmalar ne anlama geliyor?

B2B Nedir ve Neden Önemli?

Henüz popülerleşmemiş bir alan varsa o da B2B sektörü diyebiliriz. Bilmeyenler için kısaca anlatmak gerekirse B2B, şirketler arası ticaret anlamına geliyor.

Tüketiciler, Bir E-ticaret Sitesinden Ne Bekler?

Konuya vakıf olmayanlar e-ticareti, “evde, bilgisayarının başında” yapılan bir iş olarak değerlendiriyorlar. Halbuki, online bir alışveriş sitesini hayata geçirmek; tasarımdan yazılıma, pazarlamasından müşteri hizmetlerine kadar fiziki bir mağaza açmaktan daha zor bir hal bile alabiliyor.

E-ticarete Sıfırdan Başlarken 5 Adım

Ürün sayısı arttıkça bunu yönetmek, satışlara göre reaksiyon vermek gerekebilir. Mağaza yönetmek 2-3 ürün satmaktan çok daha zor bir süreç. Bu süreçte pazarda kendimize ait bir alan kiralamaya benziyor.

E-ticaret Girişimcilerinin Cevaplaması Gereken İlk 5 Soru

Çıkacağınız bu zorlu yolu ne kadar tanıyorsunuz? Belki de henüz duymadığınız ama cevaplamanız gereken sorular neler? Yeni başlayanlar için e-ticarette hangi sorular önceliğe sahip?

 

Kaynak : www.eticaretmag.com