Tercih Yapacak Öğrencilere Stajyerlerimizin Tavsiyeleri Var

26 Temmuz 2016
26 Temmuz 2016, Yorumlar Tercih Yapacak Öğrencilere Stajyerlerimizin Tavsiyeleri Var için yorumlar kapalı

26.07.16_Kopya

Bugün üniversite tercihlerinin ilk günü! Stajyerlerimiz Kırıkkale Üniversitesi Bilgisayar Mühendisliği 3. Sınıf öğrencisi Batuhan Özyön ve Bolu İzzet Baysal Üniversitesi Bilgisayar Teknolojileri son sınıf öğrencisi Nurevşan Selek ile aldıkları eğitim üzerine sohbet ettik. Tercih dönemindeki öğrencilerinin okumasını tavsiye ederiz.

Bölümünü tercih ederken öncelikleriniz nelerdi?

Batuhan Özyön: Küçük yaşlardan itibaren bilgisayar bilimlerine olan merakım ve uğraşlarımın neticesi olarak, üniversite sınavına girerken tek hedeflediğim bölüm Bilgisayar Mühendisliği’ydi. Kendi çabalarımla öğrendiğim yazılım dillerinin, diplomasız hiçbir geçerliliği olmadığı düşüncesi ile üniversite sınavına hazırlanmaya başladım.
Ülkemizde, ortaokul ve lise yıllarında ezberci müfredata dayalı eğitim anlayışının benimsenmesinin bana göre en büyük sıkıntılarının sonucu olan alanlardan en önemlileri bilgisayar ve yazılım mühendisliği alanlarıdır. Bundan dolayı ilgi, alaka ve beceri şartları aranmaksızın bilgisayar mühendisliği alanını tercih etmiş birçok mağdur arkadaşlarımın olduğunu belirtmek isterim.
Bölümümü tercih ederken aslında kullanmadığım ama bölüme gittiğimde daha önceden düşünmüş olmam gerektiği konusunda bası hususlara değinmek istiyorum. Öncelikle tercih edeceğiniz üniversitelerde hangi bölüm olursa olsun, bölümde bulunan akademik kadroya göz atmanızı şiddetle tavsiye ediyorum. Bölümünüzden mezun olmayan, diğer branşlardan hocaların bulunduğu bölümleri tercih etmeyin. Tercih edeceğiniz okulda istediğiniz bölümün ders müfredatı ve eğitim kalitesi sizin için önemli kriterler arasında olmalı. Bilgisayar bilimleri üzerine okumak istediğiniz herhangi bir bölümde şundan emin olabilirsiniz ki; gelişen teknolojinin peşinde koşturmak ve kendinizi devamlı geliştirmek zorundasınız.

Nurevşan Selek: Teknolojik cihazlara her zaman ilgim vardı, yapı olarak problem çözmeyi seven biriyim bu özelliklerimi değerlendirerek yazılım sektörünü tercih ettim.
Matematiği seven, dolaylı olarak çözüm yolları arayan, yaratıcı vasfı ağır basan öğrencilere bu bölümü kesinlikle öneririm.

Okuduğunuz bölümün size göre artıları ve eksileri nelerdir?

Batuhan Özyön: Bilgisayar Mühendisliği üzerine aldığım eğitimimin elbette benim için iyi ve kötü yanları mevcut. Mühendislik bölümü okuduğumuz için, diğer bölümlerle hemen hemen aynı düzeyde matematik dersleri görüyoruz. Benim gibi yazılım alanında çalışmak isteyen Bilgisayar Mühendisliği öğrencilerine bu durum ağır gelebiliyor. Mühendislik programında amaç programcı değil, mühendis yetiştirmek olduğunu ve ülkemizde bilgisayar mühendislerinin programcı olarak çalışmasının yanlış olduğunu nitelendiren bölüm başkanlığımız maalesef buna karşın ders müfredatlarını yazılım alanlarında genişletmiyor.

Nurevşan Selek: Okuduğum bölümün avantajı olaylara çok farklı yönlerden farklı şekillerde çözüm bulma yeteneğim gelişti diyebilirim. Bu özelliğimi geliştirmem günlük hayatta ki olaylara bakış açımı da değiştirdi.
Dezavantajlarından bahsetmek gerekirse bazı konu başlıkları ciddi anlamda uğraş gerektiriyor ve buda yorucu oluyor. Teknoloji takip edip, yeni çıkan programlama dillerini öğrenmeniz gerekiyor, zamanınızın çoğunu bu iş için harcamalısınız. Bu nedenle öncelik olarak bölümü sevmeniz şart!

Bildiğiniz gibi birçok mezun okuduğu bölüm üzerine çalışmıyor. Siz gelecekte nasıl ilerlemeyi düşünüyorsunuz?
Bu aşamada bölümünüz meslek hayatında size ne gibi değerler katacak?

Batuhan Özyön: Bilgisayar üzerine olan merakımın başka bir boyuta geçmesi ile birlikte, üniversite tercihimin de bu yönde olması sonucu kendimi büyük bir maratonun içerisinde buldum. İnsan okuduğu bölümü sevmediği takdirde kendi alanı dışına yönelerek alternatif işler aramaya başlıyor. Bu nedenle bilgisayar bölümünü her şeyden önce sevmelisiniz.
Bölümümü bitirdiğim takdirde yazılım dünyasında güçlü ve dinamik projelerle hayata tutunabilmeyi hedefliyorum.

Nurevşan Selek: İnsanlar okudukları bölümü sevmedikleri ve ilgi duymadıkları için maalesef okuduğu bölüm üzerine iş yapmıyorlar. Ben bölümümü çok sevdiğimden bu alanda iş bulup, hayatıma devam etmek adına çalışmalarımı tüm gayretimle sürdürüyorum.

Staj yapacak öğrencilere ne tavsiye edersin?

Batuhan Özyön: Diğer bölümlere nazaran bilgisayar bölümü stajının her şeyden önce çok farklı olduğunu dile getirmeliyim. Staja başlamadan önce araştırın, neler ile uğraşacağınız konusunda kafanızda fikirleriniz olsun. Staj yerinizde, sizden sorumlu insanlara devamlı sorgulayıcı tavırlar ile bilgiye aç tutum sergileyin. Donanımsız, araştırmadan ve uğraşmayarak boş halde gittiğiniz iş yerinizde, ağlamadığınız sürece kimseden emzik alamayacaksınız.

Nurevşan Selek: Kişiler kendilerini geliştirebilecekleri, işi öğrenebilecekleri bir şirkette staj yapmalılar. Bu işin içine girmeli ve kendilerini kanıtlamaları gerekli.

Üzerinde inceleme yaptığınız DB3 programı hakkında ne düşünüyorsunuz?

Batuhan Özyön: 2007 yılından beri geliştirilme çalışmaları sürekli devam eden Database Backup Manager programının yeni arayüz ve özellikler ile donatılması için İmgesoft Yazılım Evi’nde staj yapmaya başladım.
1500 adetin üzerinde satılan DBM programının yeni yüzü için çalışma yapmanın bana fazlasıyla tecrübe kattığını söylemeliyim. Daha önce yaptığım yazılımlar seri olarak satılmadığı için ve sektörün içerisinde ciddi anlamda ilk defa dirsek çürüttüğüm için kendimi çok şanslı hissediyorum.
DBM, SQL Server Veri Tabanı yedeklerinin belirlediğiniz periyotlarda alınmasını sağlayan, bu yedeklerin güvenli bulut hizmetlerine yüklenmesi konusunda da müşteri odaklı çözümler sunan bir yazılım olarak hizmet veriyor.

Nurevşan Selek: DBM için test ve kontroller gerçekleştiriyorum. Genel anlamda basit ve kullanımı kolay olan program, müşterilere veri tabanlarını yedekleyerek güvenli bulut ve ftp hizmetleri sunuyor.