Güçlü Hafıza İçin Kahve!

4 Aralık 2014
4 Aralık 2014, Yorumlar Güçlü Hafıza İçin Kahve! için yorumlar kapalı

kahvenin_faydalari

Amerikalı bilim insanları yaptıkları bir deneyle bir fincan kahvenin sadece canlandırıcı bir etki yapmadığı aynı zamanda hafızayı da güçlendirici bir etkisinin olduğunu ispatladılar.
Kahvenin hafıza üzerindeki etkileri bugüne kadar bilinmiyordu. Amerika Birleşik Devletleri’ndeki Johns Hopkins Üniversitesi’nden bir grup araştırmacı, kafeinin hafıza üzerindeki canlandırıcı etkisini ortaya koydular. Bilim insanları kafeinin bazı hatıraların ortaya çıkmasından sonra en az bir gün daha fazla zihinde tutulmasına yol açtığını ispatladılar.

KAFEİNİN BEYİN ÜZERİNDEKİ ETKİLERİ

Bilim insanları bazı şeyleri neden daha çok hatırlamak istediğimiz sorusuna cevap aramak için ilginç bir deney yaptı: 73 gönüllüye, bir sepet ya da saksofon gibi, farklı nesnelere ait resimler gösterdiler. Daha sonra gruptakilerin yarısına 200 miligram kafein verildi. Bu miktar kafein iki fincan espresso’ya denk geliyor. Grubun diğer yarısına da deneklerin kafein olduğunu sandıkları etkisiz bir madde (plazebo) verildi.
Deneklerin tümünden üçer ve 24’er saat arayla vücutlarındaki kafein oranını ölçmek için tükürük örneği alındı. Bir gün sonra deneklerin hepsinden yeniden fotoğraflara bakmaları istendi ve hangilerinin yeni hangilerinin benzer ve hangilerinin bir önceki gün gösterilen resimler olduğunu göstermeleri istendi. Kafein verilen grup aynı resimleri (örneğin, tek ya da iki tutacaklı bir sepet) bulmakta çok daha iyi sonuçlar elde ettiler.