Başarı İçin Başarısızlık!

27 Temmuz 2018
27 Temmuz 2018, Yorumlar Başarı İçin Başarısızlık! için yorumlar kapalı

Hemen hemen hepimizin sanıyorum temel beklentisi kendi ayakları üzerinde duran ve kendi kendine yeten bireyler olabilmek. Aslında hayat için elde edebileceğiniz ilk başarı belki de bu! Kendi kendine yetebilmek başarının en asgari tanımı.

Başarılı iseniz sorun yok ama başarısız olduğunuzda çevreniz de size nasıl başarılı olacağınızı anlatan asgari yaşam standartları içine hapsolmuş ve kalıbına sığmış birçok kişi ile karşılaşabilirsiniz.

Peki başarı kendi kalıplarımız için de kendi kendimize yetmek mi?

Başarılı diye bahsettiğimiz birçok insan sadece kendi dünyasında ve aile bireyleri arasında değil. Kendi atmosferinin dışında farklı konularda kendilerini ispatlamış kişiler. Birçok kişi hayatın da, birçok engelin çıktığını ve bu engeller olmasaydı nasıl başarılar elde edeceğini anlatır durur. Peki engel yoksa bu gerçekten bir başarı mı?

Bizim en sevdiğimiz hikayeler’den biri Soichiro Honda’nın hikayesine kısaca bir göz atalım!

Honda’nın kurucusu Soichiro Honda’nın Toyota’ya başvurduğunu ve işe alınmadığını biliyor musunuz. Bugün birçok alanda dünya devi olan ve binlerce kendine ait patenti olan bir şirketten bahsediyoruz. Honda’nın uzun bir hikayesi var ancak bence burada onu diğer hikayelerden farklı kılan birkaç konu var. Eşinin ona güvenerek bütün mücevherlerini vermesi! Toyota’nın daha sonra’dan onu kabul etmesi ancak 2.dünya savaşı sebebi ile yatırımların durdurulması. Kendi fabrikasını kurması ve fabrikanın bombalanması sonucu her şeyini kaybetmesi ve bu kadar soruna rağmen inandığı ve üretmek istediği motoru üretebilmiş olması.  Soichiro Honda hayatı boyunca hep üretmek üzerine bir hayat kuruyor. Bu hikayeden öğrenilecek bir şey var ise o da asla vazgeçmemek!

Honda şirketi şuan yaklaşık 100.000 kişi’nin çalıştığı bir dünya devi. Kendisi ile alay eden Toyota ihracat kategorisinde Honda’nın gerisin de. Tüm olumsuzluklara rağmen başarıya ve hayallerine odaklanan bu adamın azmini taktir etmemek mümkün değil.

Yazar : Ümit KOÇAK – Proje ve Satış Sonrası Hizmetler Direktörü