Android iOS'un Rekorunu 1 Yılda Kırdı!

3 Kasım 2015
3 Kasım 2015, Yorumlar Android iOS’un Rekorunu 1 Yılda Kırdı! için yorumlar kapalı

android_ios_rekor_kirdi

Apple birkaç gün önce şimdiye kadar toplam 1 milyar iOS cihaz satıldığını açıkladı. Araştırma şirketi verileri, sadece 2014 yılında satılan Android cihazların bu rakamı aştığını gösteriyorBirkaç gün önce gerçekleşen Apple’ın 2014 yılı son çeyrek finansal sonuçlarını açıkladığı hissedarlar toplantısına ilginç bir rekor damgasını vurmuştu. Geçtiğimiz yılın son 3 ayında 74 milyon iPhone satışına imza atan şirket, bugüne kadar toplam 1 milyar iOS cihaz sattığını duyurmuştu.

iOS’un 8 yıllık rekoru, Android’in sadece 1 yılı

Bugün yayınlanan bir araştırma sonucu ise Android platformu için 1 milyar rakamının o kadar da büyük olmadığını gösteriyor. Strategy Analist şirketinin verilerine göre, sadece 2014 yılında 1 milyar 42 bin Androidcihaz satıldı. Google’ın işletim sistemi bu rakam ile mobil pazarın yüzde 81’ine hakim durumda.

Pazar payları ve satış adetleri

Geçtiğimiz yıl satılan iOS cihaz sayısı 192.7 milyon. Apple’ın pazar payı ise yüzde 15 civarında. Microsoft ise 40 milyona yaklaşan satış adetiyle yüzde 3’lük bir paya sahip durumda. Tabii ki bu oranlar değerlendirilirken iOSplatformundaki cihaz sayısının azlığı ve tek üreticinin elinden çıkması gibi etkenler göz ardı edilmemeli. Android cehpesinde ise onlarca farklı markanın her fiyat aralığında yüzlerce ürünü bulunuyor.

Kaynak:shiftdelete